14 Haziran 2013 Cuma

Stevia Bitkisi'nin Tarihi ve Kullanımı

Stevia Bitkisi ilk olarak İsviçreli Botanikçi Moisés Santiago Bertoni tarafından 1899 yıllarında Paraguay'da yaptığı araştırma sırasında bitki ve ayrıntılı olarak tatlı tadını nitelendirmiştir.

Moisés Santiago BertoniFakat kısıtlı araştırmaların sonucu 1931 yılında 2 fransız kimyager Stevia'nın  izole edilmiş glikozitler sayesinde tatlı bir tada sahip olduğunu söylemiştirler.
Stevioside ve Rebaudioside gibi bileşiklerinin Stevia'nın tadını normal şekere oranla 250-300 kat daha tatlı ve pH olarak daha dengeli olduğuna kanaat getirmişlerdir.

Stevia'nın kesin yapısı ise ancak 1955 yılında aglikon ve glikozit olarak yayınlanmıştır.

1970'lerin başında ise sakarin ve siklamat gibi tatlandırıcıların kansorojen madde taşıdığından şüphelenilmiştir ve uzun süre tartışılmış fakat kesin olarak ispatlanamamıştır.Bunun sonucunda Japonya alternatif olarak Stevia yetiştirmeye başlamıştır. Bitkinin yapraklarını, yapraklarının sulu özünde bulunan saflaştırılmış Steviosides'i tatlandırıcı olarak geliştirilmiştir.
Japonya'da ilk olarak ticari Stevia Tatlandırıcısı üretimi Morita Kagaku Kogyo Co.Ltd. tarafından 1971'de üretilmeye başlanmıştır.Japonlar uzun süre boyunca Stevia'yı yiyecek ve alkolsüz içeceklerde (Coca-Cola dahildir.) kullanmaktadır.
Japonya diğer ülkelerin tatlandırıcı sektöründeki pazar payının %40'dan daha fazla stevia tüketmektedir.

Bugün ise Stevia tatlandırıcı olarak yemeklerde ve diğer kullanmı alanları ile başta Çin (1984'te bu yana) olmak üzere Kore,Tayvan,Tayland ve Malezya gibi Doğu Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.


Ayrıca Saint Kitts ve Nevis Federasyonu , Güney Amerika'nın bir kısmı ( Brezilya , Kolombiya, Peru , Paraguay , ve Uruguay ), ve İsrail gibi ülkelerde de bulunabilir.
Dünyanın en büyük Stevioside yani Stevia ihracatçısı Çin'dir.

Yukarıdaki bilgiler internet ortamında  güvenilir kaynaklardan edinilmiş bilgiler ışığında araştırma sonucu  hazırlanmıştır ve %100 doğruluk payı içermemektedir.

Saygılarımla

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder